
Nowe nasadzenia, nowe możliwości – Winnica Pałac Mała Wieś rośnie w siłę
Maj to czas intensywnego wzrostu – nie tylko w naturze, ale i w naszej winnicy. Z ogromną radością dzielimy się wiadomością, że w dniach 12–13 maja 2025 roku przeprowadziliśmy kolejne nasadzenia, powiększając naszą winnicę o kolejne 8,5 hektara, co łącznie daje nam już 30 hektarów winnicy.
To ważny krok w rozwoju Winnicy Pałac Mała Wieś – nie tylko pod względem skali, ale przede wszystkim jakości i różnorodności.

Co posadziliśmy? - nowe sadzonki winorośli
W nowej części winnicy znalazły się odmiany, które już dobrze znacie z naszych kieliszków:
- Winorośl Solaris – odmiana doskonale sprawdzająca się w polskim klimacie, pełna słońca, owoców i elegancji
- Winorośl Muscaris – aromatyczny, lekko egzotyczny, bardzo lubiany za intensywność zapachu
- Winorośl Souvignier gris – szczep o dużym potencjale, odporny i dający wina o dobrej strukturze
- Mieszanka szampańska – czyli Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier – klasyczne szczepy wykorzystywane do win musujących
Rozszerzenie areału to dla nas nie tylko więcej winorośli, ale też większe możliwości:
- Nowe style wina
- Większa odporność upraw dzięki zróżnicowanym odmianom
- Jeszcze pełniejsze wykorzystanie potencjału terroir Małej Wsi
To także ukłon w stronę enoturystyki – większa winnica to więcej przestrzeni do spacerów, odkrywania cyklu rozwoju winorośli i spotkań z naszymi gośćmi.
Jak wyglądały nasadzenia?
W ciągu dwóch intensywnych dni zespół naszej winnicy, wspierany przez pogodę i dokładny plan, zasadził dziesiątki tysięcy młodych sadzonek. Każda z nich została precyzyjnie rozlokowana, z uwzględnieniem odmiany, gleby i ekspozycji.
To praca wymagająca precyzji i cierpliwości, ale też niosąca ogromną satysfakcję. Bo każda sadzonka to obietnica – przyszłych plonów, aromatów, a z czasem kolejnych butelek wypełnionych charakterem miejsca, które tworzymy z pasją.
Co dalej?
Nowe krzewy potrzebują czasu – pierwsze plony pojawią się za kilka lat, a z nich wina, które będą owocem nie tylko ziemi i słońca, ale też długofalowego planowania i codziennej pracy w rytmie natury.